недеља, 26. децембар 2010.

Joko Ono: Nisam rasturila "Bitlse"

Godinama se smatralo da je Joko Ono kriva za raspad "Bitlsa", jedne od najvećih grupa koja je ikada postojala, međutim, ona odbija da prihhvati odgovornost za to, jer kako kaže, i da je htela ne bi mogla da ih odvoji jedne od drugih.
Kao već izgrađeni avandgardni umetnik, Joko je postala poznata ali na negativan način kada je započela vezu da Džonom Lenonom.
Par je živeo u Nujorku sa sinom Šonom pre nego što ga je ubio opsednuti obožavalac 1980. godine.
"Nisam rasturila "Bitlse". To je bila grupa sačinjena od četiri veoma kompleksna čoveka, a ja sama nisam mogla da utičem na njih. Oni su se rastali zato što su došli do kraja. Dugo sam bila ljuta što sam nepravedno optužena da sam uticala na uništenje kako "Bitlsa" tako i samog Džona", kaže Joko. Kako dodaje često razmišlja kako bi bilo da je Lenon i dalje živ.
"Svidelo bi mu se kako se svet promenio. Obožavao bi Internet, "fejsbuk" i "tviter". Sigurna sam da bi svaki čas postavljao svoja mišljenja o svemu što se događa", priča Joko.
(izvor -- BLIC)

среда, 8. децембар 2010.

Za ljubav i mir, do smrti

Širom sveta juče je obeleženo 30. godina od ubistva Džona Lenona, jednog od najuticajnijih i najznačajnijih autora popularne muzike. Tim povodom objavljeno je nekoliko dokumentaraca, među kojima su najzanimljiviji „The Day John Lennon Died“ i „LENNONYC“, a magazin „Rolingstoun“ objavio je poslednji Lenonov intervju, napravljen samo tri dana pre nego što ga je psihički bolesnik Mark Dejvid Čepmen ubio 8. decembra ispred zgrade „Dakota“ u Njujorku.
Dokumentarni film „The Day John Lennon Died“ britanskog reditelja Majkla Valdmana bavi se rekonstrukcijom događaja na dan kada je Lenon ubijen, a među upečatljivijim prizorima iz filma svakako je prikazivanje fotografije Lenona kako potpisuje autogram Čepmenu samo nekoliko sati pre nego što će ga ovaj ubiti.


Poseban izazov za autore filma bilo je pronalaženje Pola Goreša, autora fotografije na kojoj se vide Lenon i Čepmen, koji još od ove tragedije odbija da komunicira s medijima. Prema Gorešovim rečima, Čepmen je Lenonu prišao s primerkom njegovog albuma „Double Fantasy“, s molbom da ga potpiše. Lenon je to i uradio, uz pitanje: „Da li je to sve što vam treba?“ Goreš je nakon toga napravio čuvenu fotografiju.


Magazin „Rolingstoun“ u svom novom broju objavljuje poslednji intervju s Džonom Lenonom, napravljen samo tri dana pred ubistvo.


„Odabrao sam da radim samo sa Polom Makartnijem i Joko Ono. To nije loš izbor“, rekao je u intervjuu.


U novom broju „Rolingstouna“ se oglasila i Joko Ono, prvi put progovorivši o njegovim poslednjim trenucima. Te večeri oni su se vraćali kući iz muzičkog studija.


„Kada smo seli u automobil, predložila sam da idemo u neki restoran da nešto pojedemo, ali Džon to nije želeo. ‘Ne, želim da vidim Šona pre nego što zaspi’, rekao mi je, pa smo pošli kući. Znate, čak i da smo otišli u restoran, to ništa ne bi značilo. Ne verujem da bismo i tako uspeli da izbegnemo taj užas. I onda… Onda se automobil zaustavio, mi smo izašli. Bilo je to stvarno… Bilo je užasno“, rekla je Joko Ono.


Sumirajući 40 godina života, Džon Lenon je u intervjuu ocenio da za njega postoje dva najvažnija cilja i da im je ostao odan do kraja - ljubav i mir na Zemlji.



Džon Lenon 1940 - 1980.

* 9. oktobar 1940: Džon Vinston Lenon rođen je u Liverpulu u Engleskoj, kao jedino dete Džulije i Alfreda Lenona
* 1957: Sa Polom Makartnijem osniva skifl rok-grupu “Kvorimen”. Džordž Harison im se pridružuje godinu dana kasnije
* 1960-62: Pod novim imenom “Bitlsi” grupa priređuje 280 koncerata u hamburškim rok-klubovima
* 1962: “Bitlsi” - sada sa Ringom Starom za bubnjevima - objavljuju prvi singl “Love Me Do”. Lenon se ženi Sintijom Pauel, u aprilu 1963. dobijaju sina Džulijana
* 1964: Posle izuzetno uspešnog debi nastupa u SAD usledile su dve godine neprekidnih turneja, kada grupa stiče svetsku popularnost
* 1965: “Bitlsima” je dodeljen Orden Britanske imperije (MBE) na proslavi kraljičinog rođendana, na kome su bili počasni gosti
* 1966: Lenon izjavljuje da su “Bitlsi” popularniji od Isusa Hrista, što je izazvalo negativne reakcije
* 1967: Izlazi album “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”
* 1968: Džon i Sintija se razvode
* 1969: Lenon sklapa brak sa Joko Ono. Snimljen album “Give Peace a Chance”. U znak protesta protiv rata u Vijetnamu Lenon vraća MBE
* 1970: Raspad grupe “Bitlsi”. Lenon objavljuje solo album “John Lennon/Plastic Ono Band”
* 1971: Lenon i Joko Ono se sele u Njujork. Te godine je objavljen album “Imagine”
* 1972: FBI pokreće istragu povodom poziva za Lenonovu deportaciju zbog povezanosti sa aktivistima protivnicima Rata u Vijetnamu. Lenon i Joko Ono objavljuju “Sometime in New York City”, politički album na kome se, između ostalog, nalaze pesme o ženskim pravima i odnosima među rasama
* 1973: Džon Lenon i Joko Ono razilaze se na nekoliko meseci
* 1974: Lenon izdaje album “Walls and Bridges”, na kome se nalazi i hit singl “Whatever Gets You Thru the Night”. Poslednji koncertni nastup u dvorani Medison skver garden zajedno sa Eltonom Džonom
* 1975: Odbačen nalog za Lenonovu deportaciju. Džon i Joko dobijaju sina Šona - Lenon se privremeno ne bavi muzikom
* 1980: Objavljen album “Double Fantasy”
* 8. decembar 1980: Ispred zgrade “Dakota” na Menhetnu, gde je stanovao, Džona Lenona iz pištolja ubija poremećeni obožavalac Mark Dejvid Čepmen

(izvor ::: BLIC)

понедељак, 6. децембар 2010.

Izložba o rokenrolu u Zrenjaninu

ZRENJANIN -
U Narodnom muzeju u Zrenjaninu će 13. decembra biti otvorena izložba "Od Tihuane do Tetka Ane" kojom će biti prikazan nastanak i rokenrol događanja u tom gradu, šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.
Uz muzičke instrumente i opremu, biće izloženi, magnetofoni, gramofoni, radio i džuboks aparati, crno beli televizori i druga svedočanstva o tom vremenu, ne samo u Zrenjaninu.
U pratećem katalogu i na panoima, posetioci će moći da se podsete ili da saznaju detalje o zabavnom orkestru "Tihuana 7", čuvenim rok sastav ima "Omege" i "Meteori", "Zlatnim maskama" i "Dzammbo džetu" sve do "Teka Ane".
Biće to podsećanje i na prvo muzičko takmičenje elektronskih sastava u Zrenjaninu, 2. oktobra 1965. godine, koje je održano uz podršku novinara Nikole Karaklajića a nekoliko meseci pre prve beogradske gitarijade na Sajmištu.
Na izložbi će svoj kutak imati i "Bitlsi".
Autori izložbe su kustos zrenjaninskog muzeja Olivera Skoko i organizator u beogradskom " Ateljeu 212" Milenko Adamov.
Izložbu prati katalog sa uvodnom tekstom novinara Pece Popovića.

(06. decembar 2010. | 16:37 | Izvor: Tanjug)

недеља, 5. децембар 2010.

Anneke Gronloh: " A-tisket A-tasket"

Ko je Anneke Gronloh? Skoro da bih Vam odgovorio - "Nemam pojma!" da njenu singl-ploču nije objavila PGP Beograd šezdesetih godina XX veka. To me je nateralo da malo po NET-u istražujem o dotičnoj osobi! Šta ima, i gde... Ima na jednom BLOGU... Jeste na engleskom, ali ne mari.
Anneke Gronloh was born in Menagassar, a little village in Northern Celebes, Indonesia on 7 June 1942. Anneke's father, a sergeant-major was made a prisoner-of-war soon after her birth. The occupying force gave her a Japanese name Yokko Tjang which means 'little sister'.
Her family resettled in Holland in 1949. At sixteen she signed a contract for appearances in Belgium and Germany. In her first single released in 1960, Asmara/Dari Ketjil, Asmara was a great hit and made it to the charts in South East Asia.
She made a tour of the Far East in early 1962 covering fifteen shows in Singapore, Kuala Lumpur and Ipoh. A second tour soon followed after the tremendous success of her first tour.
(...)

A-tisket A-tasket

A-tisket A-tasket
A brown and yellow basket
I send a letter to my mommy
On the way I dropped it

I dropped it
I dropped it
Yes on the way I dropped it
A little girlie picked it up
And put it in her pocket

SHE WAS TRUCKIN ON DOWN THE AVENUE
Not a single thing to do
She went peck peck pecking all around
When she spied it on the ground

She took it
She took it
My little yellow basket
And if she doesn't bring it back I think that I will die


Oh gee I wonder where my basket can be
(So do we, so do we, so do we, so do we, so do we)
Oh dear I wish that little girl I could see
(So do we, so do we, so do we, so do we, so do we)

Oh why was I so careless with that basket of mine?
That itty bitty basket was a joy of mine!

A-tisket
A-tasket
I lost my yellow basket
Won't someone help me find my basket
And make me happy again? again

(Was it red?) No, no, no, no
(Was it green?) No, no, no, no
(Was it serese?) No, no, no, no

Just a little yellow basket
A little yellow basket.


субота, 4. децембар 2010.

Peri Komo: Caterina

Pevač Peri Komo (preminuo 2001. godine) je zauzeo prva dva mesta na Bilbord listi zvona za mobilne telefone sa numerama "Jingle Bells" i "We Whish You a Merry Christmas" i to 61 godinu nakon što je prvi put dospeo na prvo mesto Bilbord liste (sa numerom "Till the End of Time" septembra 1945. - pesma je bila prva tokom deset nedelja). Inače, njegova verzija dobro poznate pesme "Jingle Bells" se pojavila na njegovom albumu "Merry Christmas Music" (1946) koji je bio njegov prvi No. 1 album.

(izvor - DANAS, 27.12.2006. godine)

Caa-taa-reena, O' Ho Ho!
When we kiss, Purdy Miss, Purdy Miss,
I'm in ecstasy! ( Si, Si, Si Si! )

Caterina, O' Ho, Ho Ho! ( O' Ho, Ho Ho! )
But when we kiss, Purdy Miss, Purdy Miss,
Are you thinkin' of me? (Are you thinkin' of me?)

Caa-taa-reena! Ha, Ha, Ha! ( Ha, Ha, Ha! )
Just how long is the list, is the list,
Of the lips you kissed?
O' How happy my heart would be,
If I knew that you loved just me,
Say it's true, say ya do,
Caterina!

Say it's true ( Say it's true! )
Say you do ( Say you do! )
Caa-taa-ree ( Caa-taa-ree, Caa-taa-ree, Caa-taa-ree ) na!

Words and Music by Earl Shuman and Maurice "Bugs" Bower, 1961.